گنبد حرم مطهر حضرت سید الشهداء و حضرت عباس علیهم السلام شب گذشته سیاه پوش شدند.
۰۶ آذر ۱۳۹۰
تعداد بازديد: 144
1780
در مراسمی آکنده از خشوع و حضور دهها هزار نفر از عاشقان خاندان عصمت و طهارت که در محل حرمین مطهر و محوطه بین الحرمین حضور داشتند ، پرچم سرخ از روی گنبد سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و برادر بزرگوارش حضرت عباس علیه السلام پائین آورده و با پرچم سیاه به نشانه آغاز ماه محرم جایگزین گردید.
این مراسم هر ساله در آغاز سال جدید هجری و ماه محرم که در آن سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و اهل بیت و اصحابش در نبردی نابرابر به شهادت رسیدند، برگزار میگردد.
این مراسم در این حجم بعد از سرنگونی رژیم بعثی حاکم بر عراق در سال 82 توسط مدیریت حرمین مطهر کربلا و در آخرین روز ماه ذی حجه (براساس نظر حضرت آیت الله العظمی سیستانی مدظله العالی) بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار میگردد .
مراسم امسال در صحن حسینی شریف با حضور نمایندگان مراجع عظام تقلید در نجف اشرف ،رئیس دیوان اوقاف شیعی عراق آقای سید صالح الحیدری و تنی چند از شخصیتهای دینی عراق به میزبانی آقای شیخ عبدالمهدی الکربلائی رئیس هیات امنای حرم مطهر حسینی و تنی چند از اعضای هیات مدیره و روسای قسمتهای مختلف آن برگزار گردید.
این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای اسامه الکربلائی آغاز و بعد از آن آقای سید صالح الحیدری رئیس دیوان اوقاف شیعی به ایراد سخن پرداختند . ایشان در سخنان خود ضمن عرض تسلیت به حاضران و امت اسلامی در سخنانی گفتند : امشب در شب اول یادبود نهضت حسینی قرار داریم . نهضتی که در تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار و ستون و اساس تمامی معیارهای اسلامی بوده و تا کنون نیز می باشد.
بعد از آن بیانیه مشترک روسای هیات امنای حرمین مطهر کربلا توسط آقای شیخ عبدالمهدی الکربلائی رئیس هیات امنای حرم حسینی قرائت گردید . در این پیام ضمن یادآوری واقعه جانگداز کربلا، به امت اسلامی تسلیت گفته شده است.
در ادمه این بیانیه آمده است : شعائر حسینی بدعت نیست که ما آنرا ایجاد کرده باشیم بلکه ارثی گرانبهاست که از نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتب محمد مصطفی صلی الله علیه و آله بعنوان موسس این شعائر و اهل بیت پاک و مطهرش به ارث برده ایم. این شعائر ضمانت جاودانگی رسالت کربلا است و باید این رسالت و اهداف آنرا بدرستی دریابیم و فقط به گفتن یاحسین بسنده نکرده و در عمل نیز به اوامر خدای متعال پایبند باشیم.
بعد از سخنان آقای الکربلائی، با حضور خادمان حرم مطهر حسینی و در میان حزن اندوه حاضران و با مارش نظامی یگان حفاظت بین الحرمین که پرچمهای مشکی در دست داشتند، پرچم سرخ از بالای گنبد شریف پائین آورده و با پرچم سیاه جایگزین گردید.
بعد از این مراسم، جمعیت زیادی از حرم مطهر حسینی به سمت حرم علمدار کربلا حرکت نمودند تا این مراسم را در صحن و سرای حضرت عباس علیه السلام اجرا نمایند. مراسم در حرم مطهر عباسی با سخنان آقای سید احمد الصافی رئیس هیات امنای حرم مطهر آغاز گردید. ایشان در سخنان خود از عاشورا بعنوان روزی که خون سید الشهدا به زمین ریخته شد یاد نمود و افزود : روز عاشورا دلیل گریان شدن نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و حزن امیر المومنین علیه السلام و اشک حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام در روز ولادت امام حسین علیه السلام است. ایشان در ادامه گفتند :
عاشورا حادثه ای نبود که رخ داده و پایان یافته باشد بلکه این واقعه از انبیائی چون حضرت آدم ، نوح، ابراهیم ، موسی ، عیسی و محمد علیهم السلام به ارث رسیده است و منتی است بر امت اسلام زیرا که حافظ اسلام و کلمه لا اله الا الله محمد رسول الله بوده است.
ایشان در سخنان خود خطاب به کسانی که میخواهند امام حسین علیه السلام را بهتر بشناسند توصیه نمود که زیارت عاشورا را بخوانند زیرا این زیارت بخوبی فجایعی که بر امام حسین علیه السلام روا داشته شده را تبیین و دشمنان ایشان را معرفی می نماید.
هیات امنای حرمین مطهر به منظور مشارکت دادن استانهای مختلف عراق در این مراسم مقرر نمودند هر ساله یکی از استانهای عراق پرچم گنبد حرم حضرت عباس علیه السلام را تهیه و جهت نصب بر فراز گنبد به حرم مطهر تقدیم نماید . امسال و بر اساس این مصوبه استان التامیم ( به مرکزیت کرکوک) پرچم را تهیه و نمایندگان استان آنرا به آقای سید احمد الصافی تقدیم نمودند.
بعد از آن پرچم سرخ از گنبد حرم مطهر حضرت عباس علیه السلام پائین آورده و با پرچم سیاه جایگزین گردید.
در حرم مطهر عباسی مراسمی شبیه آنچه در حرم مطهر حسینی برگزار گردید، برگزار شد و مردم با فریادهای یا عباس مراسم تعویض پرچم را همراهی نمودند. در نهایت مراسم تعویض پرچم با برپائی مراسم عزاداری به پایان رسید .
این مراسم با پوشش خبری روزنامه های داخلی، شبکه های ماهواره ای و رادیوئی محلی و عربی و سایت پخش مستیقیم حرمین مطهر همراه بود.
در پایان یادآور میگردد این مراسم و با این حجم وسیع از 6 سال قبل و با همت حرمین مطهر در کربلا و بعد از سقوي رژیم بعثی در سال 82 به منظور ترسیخ شعائر الهی تدارک و تا کنون ادامه دارد .

نظرات بينندگان
نظرى وجود ندارد
نظر شما
نام:
پست الكترونيك:
متن نظر: